Ana Sayfa Kurumsal Hizmetlerimiz Spa Masajları Türk Hamamı Odalar Otelimiz Restaurant & Bar İletişim Bilgileri  HİZMETLERİMİZ ...

  SPA

SPA Nedir?
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de SPA merkezleri giderek artmakta, SPA bakımları ve masajları popüler hale gelmektedir. Peki ama SPA nedir, ne anlama gelir, faydaları, kuralları nedir diye hiç düşündünüz mü?

SPA nedir ve ne anlama gelir?
SPA kelimesi esasen Latincede “Selus Per Aqua” yani “Sudan Gelen Sağlık” veya “Su ile Gelen Sağlık” anlamlarına gelir. Zaten SPA’nın kökenleri de Romalılara uzanmaktadır. Zaman içinde Avrupa’ya yayılan SPA temel olarak su aile yapılan terapi ve bakımları kapsar. Bu hizmetlerin sunulduğu yerler ise SPA veya Spa Merkezi olarak tanımlanır.
Spa bakımlarında su ile birlikte, doğal ve şifalı taşlar, aromatik yağlar ve profesyonel masaj teknikleri de uygulanmaktadır. Spa merkezine gelenler bu masajlardan veya bakımlardan istedikleri birini seçebilirler.
Spa bakımlarının selülit tedavisinden, cilt bakımına veya stres atıcı masajlara kadar çeşitli türleri olabilir. Spa nedir, ne işe yarar diye merak edenlere cevabımız ise şu olacaktır; spa masajları ve bakımları ile günün stresinden uzaklaşmak, canlanmak, rahatlamak, anti selülit tedavisi görmek, yüz, cilt bakımı yapmak, temizlenmek yani her türlü terapiden faydalanmak mümkündür.

Spa’da ne giyilir, kuralları nelerdir?
Spa bakımları sırasında ne giyileceği ve Spa merkezinin kuralları özellikle ilk kez giden müşteriler için merak konusu, hatta
biraz gerginlik yaratan bir sorudur.
Öncelikle, Spa merkezlerinde gerginliğe yer yoktur, kapıdan ilk girişinizden itibaren müzik ve atmosferin
etkisiyle rahatlamaya ve gevşemeye başlayabilirsiniz.
Birçok Spa merkezinde müşterilere havlu, peştemal, bornoz ve terlik verilmektedir. Hamam veya
Saunaya bikini, mayo gibi kıyafetlerle girilebilir ancak masaj sırasında vucüttaki dolaşımı etkileyecek
lastikli malzemelerin giyilmemesi önerilir.
Spa kuralları ise oldukça basit ve aslında doğrudan müşterileri rahatlatmaya yöneliktir.
Randevulara en az 15 dakika önce gelinmesi tavsiye edilir, böylece duş alma ve terapiye
hazırlanma olanağınız olacaktır. Ayrıca masajdan tam süre olarak yararlanabilmeniz açısından önemlidir.
Sağlığınız açısından zorunlu olan bir nokta, vücuttaki sorunlu bölgeler ile
ilgili masajdan önce kesinlikle bilgi verilmesidir. Bu bilgi, vücudun herhangi
bir yerine yanlış bir işlem yapılmaması için önemlidir.
Bunlara ek olarak, tamamen dinlenme amaçlı kullanılan spa alanlarında
tam bir dinlenme ve rahatlama sağlayabilmek için cep telefonlarını
soyunma odalarında bırakmak genellikle zorunlu tutulur.
Bunlar dışında kalan, öneriler, kurallar ve ekstra bilgiler için
gerek spaya gitmeden gerekse gittikten sonra buradaki görevlilerden yardım almak mümkündür
.
 
                     
    TÜRK HAMAMI

Türk Hamam Kültürü
“Bedensel ve Ruhsal Arınma Geleneği”

Türklerin yaşamında hamamlar sadece bir yıkanma yeri değil, daha ötesi sağlık, sosyal ve kültürel etkinliklerin yaşandığı merkezlerdir.

İnsanoğlunun yaşamsal gereksinimlerinden biri olan suyun sağlık amacıyla kullanımı, hamam ve kaplıca gibi su mekanlarının inşasına yol açmıştır. Bu yapı türlerinden biri olan hamamlar, özellikle insanların yıkanma ve temizlenme ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Bunun yanı sıra, hamamlar her dönemde toplumların dini inançları doğrultusunda mimari değişim göstermiş ve sosyal yaşantıların bir parçası olmuştur.
    Hamam sözcüğünün kelime anlamı; “banyo, sıcak olmak ve sıcak yer” anlamına gelmektedir. Anlam olarak, Türkçe, Arapça ve İbranice dillerinde benzerlik göstermektedir. Ancak, hamam sadece bu sözcüklerden türeyen anlamla kısıtlı değildir. Türkler sayesinde, yani Türk Hamamı olgusuyla kültürel bir anlam da kazanmıştır. Kültürel ve geleneksel gerçeklere dayanarak tanımlamak gerekirse; sadece bir yıkanma yeri değil, daha ötesi“sağlık, sosyal ve kültürel etkinliklerin yaşandığı merkezler” diyebiliriz. Sağlık amaçlı bir yaklaşımla tanımlayacak olursak; “yıkanma, arınma ve şifa bulmaya mahsus yer “ olarak tanımlanabilir.  
       
    Köpük Masajı
Türk hamamı geleneğindeki ilk aşamayı oluşturan ‘kese’, vücudun yoğun ter atmasının ardından temizlenmek ve arınmak için tatbik edilir. Kese, derinin gözeneklerinde birikmiş olan toksik maddeleri çıkararak tıkanmış gözenekleri açar ve pürüzleri giderir.
 
    "Ece Spa ve Türk Hamamı Antalyanın side beldesinde siz değerli müşterilerilerimize bu geleneği idame ettirebilmenin ve layığıyla hizmet verebilmenin onur ve kıvancını yaşıyoruz" ...